Fytoterapia v menopauze: Čo na to lekári
Čo rozumieme pod pojmom fytoterapia?
Fytoterapia – liečba liečivými bylinkami – je pravdepodobne najstaršou terapiou, akú ľudstvo pozná. Príroda ponúka viac ako 3000 rastlín s liečivými účinkami, ale len niekoľko stoviek z nich sú oficiálne schválené ako rastlinné lieky.
Narozdiel od homeopatie, kde sa používajú účinné látky len samostatne a silne zriedené, fytoterapia kombinuje účinné látky z viacerých možných rastlín. Môže ísť o zmesi sušených kvetov, listov, koreňov alebo celých častí rastlín, ktoré sa následne spracovávajú na prášky, kapsule alebo kvapky. Šťavy, tinktúry alebo silice, rovnako ako čaje a prísady do kúpeľa, patria medzi najdôležitejšie liečebné prostriedky z oblasti fytoterapie.
Čo treba zvážiť pred zahájením fytoterapie?
Na začiatok jedna vec: menopauza je proces v živote ženy. Podobne ako puberta a mesačný cyklus je menopauza hormonálna zmena v ženskom tele, ktorá nastáva okolo 45. až 55. roku života ženy. Fakt, že počas tejto fázy sa môžu vyskytnúť fyzické ťažkosti, ako sú migrény, nespavosť, návaly tepla alebo tráviace problémy, nemusí nevyhnutne súvisieť s menopauzou, hovorí viedenský gynekológ a naturopatka, lekárka Petra Zizenbacher. Fyzické a duševné problémy si kliesnili cestu už dlhší čas a na povrch začnú vychádzať až počas zmeny. Práve preto je veľmi dôležité pred tým, ako sa žena uchýli k bylinnej liečbe, lepšie sa prizrieť samotnému životnému štýlu, radí odborníčka.
Aký význam má fytoterapia počas menopauzy?
„Symptómy, ako sú napríklad návaly tepla alebo poruchy spánku, často bezprostredne súvisia so stravou,“ hovorí lekárka z Viedne. Vo svojom naturopatickom centre sa preto Dr. Zizenbacher podrobne zaoberá stravovacími návykmi svojich pacientiek: „Poruchy spánku môžu byť napríklad spôsobené aj tým, že nie je v poriadku črevný mikrobióm. Častým následkom nedostatočného pitného režimu sú práve pomalé črevá. Mnoho žien prijíma roky málo tekutín,“ hovorí Zizenbacher. Ak sa k tomu pridajú hormonálne zmeny počas menopauzy, nezriedka sa to prejaví tráviacimi problémami, migrénou či poruchami spánku. Preto je dôležité, aby dámy postihnuté týmito problémami venovali zvýšenú pozornosť dennému príjmu tekutín: Denne by mali vypiť tri až štyri litre vody (bežne sa odporúča vypiť cca 2 litre tekutín). Bylinné čaje sú skvelou možnosťou, ako telu dodať tekutiny a zároveň cenné fytonutrienty. „Ak majú ženy dostatočne vyvážený pitný režim, je menšia pravdepodobnosť, že ich budú počas menopauzy trápiť nepríjemné symptómy spojené s týmto obdobím života ženy,“ tak znie dobrá správa odborníčky z praxe. Ak sa aj napriek tomu objavia návaly tepla, bylinkové čaje poslúžia ako to správne osvieženie.
Fytoterapia začína už pri stravovaní
Problémy obvykle vznikajú z preťaženia, napríklad zo stresu v rodine či v práci. To môže následne viesť k problémom s trávením. Aby sa človek dokázal lepšie vyrovnať s emocionálnou nepohodou, fytoterapia kladie veľký dôraz na stravu bohatú na vlákninu. Dôležité minerály a vitamíny, ktoré si telo vyžaduje počas menopauzy vo väčšom množstve, obsahuje najmä zelená listová zelenina, hovorí odborníčka na bylinky.
Mnohé z cenných živín nám rastú mnohokrát priamo pod nosom: Patrí medzi ne medvedí cesnak, žihľava a púpava, podobne ako bylinky palina, trebuľka či petržlen. Tie dodajú potrebný vápnik, horčík a železo a sú bohaté na vitamín C. Počas menopauzy by mali ženy prijímať aj menej potravín, ktoré okysľujú organizmus, napr. taká káva, mäso a mliečne produkty. Zelené smoothie je výborné ako denná dávka ovocia a zeleniny a je bohaté na fytoestrogény.
Ktoré fytofarmaká pomáhajú pri hormonálnych zmenách?
Na celkový nepokoj, nervozitu a nespavosť môžu byť prospešné čaje alebo voľnopredajné dražé s chmeľom, medovkou a valeriánou. Rebríček či ľudovo myší chvostík obsahuje fytoestrogén, ktorý je vhodné nasadzovať pri migréne a hormonálnych výkyvoch. Pôsobí proti kŕčom a je prospešný na trávenie. Pravdepodobne najznámejšou domácou bylinkou na ženské ťažkosti je alchemilka. Listy, ktoré obsahujú gestagén, môžu pomôcť pri návaloch tepla, infekciách močových ciest a pri kŕčoch v bruchu. Kúpele nôh s levanduľou sa zase postarajú o dobrý spánok a osvedčili sa aj ako prostriedok na zmiernenie napätia a búšenia srdca, hovorí Dr. Zizenbacher.
Ktoré rastlinné hormóny by sa mali užívať len pod lekárskym dohľadom?
Emocionálne príznaky ako labilita, podráždenosť, časté výbuchy plaču, pocity úzkosti, depresie a nespavosť sa môžu objaviť v akejkoľvek životnej situácii, aj keď ich nástup je častý práve v období pred menštruáciou či počas menopauzy. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie obdobie, nad tri mesiace alebo ak už symptómy zasahujú do rodinného či spoločenského života, odporúča sa nasadenie fytofarmák, napríklad mníšskeho korenia, ploštičníka či ľubovníka bodkovaného.
Fytoestrogény obsahuje aj ďatelina lúčna, ktorú na pokles hladiny hormónov vo svojej ordinácii vo Viedni s obľubou používa gynekológ Peter Kracher. Odborník vysvetľuje, že kombinácia ďateliny a dioskórei sa ukázala ako mimoriadne účinná pri liečbe príznakov, ako sú zmeny nálad, potenie či nepravidelné krvácanie. V prípade výskytu závažnejších symptómov môže byť nápomocný ploštičník strapcovitý. Tieto prípravky by sa však mali užívať len pod lekárskym dohľadom, aby sa vylúčil vznik akýchkoľvek vedľajších účinkov či interakcií. Opatrnosť sa vyžaduje aj pri užívaní ľubovníka bodkovaného, hovorí lekár. Okrem zvýšenej citlivosti pokožky na svetlo je ľubovník silným, aj keď podceňovaným antidepresívom.